فرآیند ساده ساخت ژنراتور بیوگاز

فرآیند ساده ساخت ژنراتور بیوگاز

اغلب ما ایده تولید انرژی بدون هزینه را که در عین حال محیط زیست و زمین را آلوده نسازد می‌پسندیم. در زمان فعلی ما مفتخر به داشتن تکنولوژی و فناوری تبدیل بیوگاز به انرژی هستیم که امکان در اختیار داشتن آن برای هر کسی وجود دارد. این فناوری نه تنها در کشورهای کمتر توسعه یافته‌ای همچون هند به مقدار بسیار زیادی مورد استفاده دارد، بلکه به در میان مردمان کشورهای توسعه یافته به شدت طرفدار دارد.

اگر شما یکی از کسانی هستید که بخوبی از اهمیت محیط زیست تمیز و بدون آلودگی آگاه هستند، اطمینان داشته باشید که این فعالیت کاملا برای شما مفید است. این بار اشتیاق به سر هم کردن چیزها و ساختن به شما کمک خوبی خواهد نمود. ممکن است شما انباری پس از وسایل و ابزار داشته باشید و به علاوه حیاط خلوت و تمایلی برای پایین آوردن صورت حساب برق. در این صورت آغاز پروژه هاضم بیوگاز کار خوبی برای شما خواهد بود.

ساخت دستگاه هاضم بیوگاز به عنوان بخشی از ژنراتور ساده است به ویژه وقتی برای آزمایش در مقیاسی کوچک آماده شود کارگذاری و سر هم بندی آسانی دارد. در ادامه ما گامهایی ساده را توضیح می‌دهیم. به این نکته توجه کنید که خریدهایتان را می‌توانید از مغازه‌هایی که وسایل و ابزار دم دستی می‌فروشند به انجام دهید. کارآمدی هزینه همیشه مهم است و اگر شما راههایی برای آزمایش چیزهایی که قرار است بعدا در ابعاد بزرگتر و قیمت گرانتر ساخته شوند داشته باشید می‌توان گفت که پیمودن این راهها غیر عاقلانه و بعید نیست.

در ادامه فرآیند ساده ساخت هاضم بیوگاز را توضیح می‌دهیم.

در ابتدا ظرفی مناسب برای هاضم کوچک خود تهیه کنید. این ظرف می‌تواند ظرفی پلاستیکی و یا جعبه‌ای هوابند باشد که برای منظور دیگری استفاده شده است. نکته مهم این است که این وسیله بدون سوراخ باشد و هوا نتواند به داخل آن وارد یا از آن خارج گردد. اطمینان حاصل کنید که درب جعبه کاملا چفت شده و نشتی نداشته باشد.

گام بعدی ایجاد سوراخی برای خروج گاز بیوگاز است. برای ایجاد این سوراخ می‌توانید از وسایل الکتریکی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از میله داغ برای سوراخ کردن کمک بگیرید. مکان سوراخ در بالای ظرف قرار دارد زیرا گاز بیوگاز به طرف بالا حرکت می‌کند.

سومین مرحله از کار ساخت نگهدارنده یا ظرف بیوگاز است. این ظرف هم باید هوابند باشد و برای نگهداری گاز بیوگاز در بالای منبع هاضم قرار بگیرد. شما می‌توانید دو ظرف را به هم اتصال دهید و یا از تجهیزات دیگری کمک بگیرید.

بعد از آن شما می‌توانید مواد آلی و تجزیه پذیر را برای تجزیه داخل هاضم قرار دهید و با پوشاندن درب، آن را هوابند کنید. شما باید محیط بی هوازی ایجاد کنید و این محیطی است که به هوا اجازه رسیدن به باکتریها نمی‌دهد و مانع از این نمی‌شود که آنها کارشان را بخوبی صورت ندهند. بعد از این که کود و مواد آلی را داخل دستگاه ریختید حدود ده تا پانزده روز صبر کنید و اجازه دهید که دستگاه کار خود را انجام دهد. اگر شما در میانه کار درب دستگاه را باز کنید به محیط زیست مناسب باکتریهایی که تولید بیوگاز را بر عهده دارند آسیب وارد خواهید کرد.

این اتصال بسیار ساده است و می‌تواند در خانه آن را انجام شود. کل هاضم گاز بیوگاز ژنراتور با پیچیدگیهای کمی بیشتر تولید می‌شود اما برای شما خیلی ساده‌تر و دلچسبتر است که از آنچه ساخته‌اید استفاده نمایید. در حالی که شما برای آزمایش احتیاج به تجهیزات تخصصی ندارید، نیازمند به کارگیری ادوات و دستگاههای تخصصی هستید که براحتی از مغازه‌های ابزار فروشی قابل تهیه است.

منبع: یاشار بوم راشین