نکاتی در مورد سینک ظرفشویی

نکاتی در مورد سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی یکی از مهمترین وسایل آسپزخانه است. در واقع آشپزخانه با سینک ظرفشویی معنا پیدا می‌کند. همانطور که سینک ظرفشویی مهمترین وسیله است، پر کاربردترین وسیله نیز هست. به همین علت سینک ظرفشویی اهمیت فراوانی دارد. آشپزخانه فعال‌ترین بخش خانه است و در آن سینک ظرفشویی بیش از هر وسیله دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. سینک ظرفشویی که اینقدر پر کاربرد است و استفاده زیادی از آن می‌شود باید ویژگیهایی داشته باشد. هنگام خرید سینک باید به ویژگیهای آن توجه کرد تا سینک مناسب خریداری کرد. برخی از ویژگیهای سینک ظرفشویی مناسب به شرح زیر است.

 

سایز سینک ظرفشویی

یکی از نکات مهم سینک ظرفشویی سایز و اندازه آن است. باید سینکی را انتخاب كنید كه به راحتی با فضایی كه در اختیار دارید هماهنگ شود و مشکلی ایجاد نکند. برخی از افراد تصور می‌كنند كه باید بزرگترین سینک ممكن را برای آشپزخانه خود انتخاب كنند تا راحت باشند ولی این كار درستی نیست. باید ببینید چه اندازه‌ای از همه بیشتر برای شما كاربردی است و می‌توانید با استفاده از آن به راحتی كار كنید. سایز استاندارد سینک 22x30 اینچ است و مدلهای دو لگنه و سه لگنه آن هم وجود دارد.
حتی بهترین نوع سینک كامپوزیت به سرعت خش بر می‌دارد.

سینک دوقلو و سه قلو

سینک ظرفشویی در دو نوع دوقلو و سه قلو وجود دارد. این سینک مناسب افرادی است كه معمولاً ظرف‌ها را با دست می‌شویند. می‌توانید در یك طرف ظرف‌های كثیف را بریزید و در طرف دیگر آنها را شسته و آبكشی نمایید. به راحتی ظروف را در این سینک بشویید.

نصب سینک ظرفشویی

برخی از مدلهای موجود در بازار مانند نمونه‌های استنلس استیل دارای سرویس نصبب رایگان هم هستند و دیگر شما مجبور نیستید كه خودتان آنها را نصب كنید و متحمل هزینه مضاعفی شوید. اگر از میان مدلهایی كه دارای نصب رایگان نیستند خرید می‌كنید، باید هزینه‌ای برای نصب پرداخت كنید و یا خودتان شخصاً این كار را به عهده بگیرید.

 

در این بخش نگاه كوتاهی به مدلها و جنسهای مختلف موجود در بازار می‌اندازیم:

سینک ظرفشویی زینتی

نوع دیگری از انواع سینک ظرفشویی، سینک ظرفشویی زینتی است. یك سینک زینتی در عین حال كه زیباست، قیمت بالایی نیز دارد و تمیز نگه داشتن آن هم كار ساده‌ای نخواهد بود، اما نشان از حسن سلیقه افرادی دارد كه آنرا انتخاب كرده‌اند و زیبایی بسیاری دارد. این نوع سینک محوطه آشپزخانه را زیبا كرده و به آن نشاط می‌بخشند و محیط را از یكنواختی در می‌آورند.

سینک ظرفشویی لعابدار آهنی

سینک ظرفشویی دارای روكشهای بسیار شفاف و صیقلی هستند و در رنگهای مختلفی موجود می‌باشند که بسیار زیبا هستند. روكش آنها كاملاً سخت است، بسیار بادوام بوده و به ندرت اتفاق می‌افتد كه روی آنها خط و خش ایجاد می‌شود و روی آن خراشیده شود. جریان آب روی آن بسیار بی صداست. از هر نوع جنس دیگری راحت‌ر تمیز می‌شود و پاك كردن ساده با دستمال دوباره همان جلا و درخشندگی روز اول را می‌گیرد و نیازی به مواد شوینده ندارند. اما از آنجایی كه وزن آنها قدری سنگین‌تر است، نیاز به وسایل جانبی قوی‌تری دارند و باید پایه‌های محکمی داشته باشند.

سینک ظرفشویی با استیل ضد زنگ

معمولا جنس سینک ظرفشویی ضد زنگ است. سینک ظرفشویی ضد زنگ در قیمتها و مدلهای مختلف موجود می‌باشد. یك سینک ارزان قیمت استیل ضد زنگ از لایه‌های فلزی نازك درست می‌شود و اگر به آن فشار زیادی وارد كنید خودتان متوجه انعطاف پذیری زیاد آن می‌شوید و مناسب نیست، اما انواع با كیفیت‌تر و محكم‌تر آن نیز در بازار موجود می‌باشند. از خرید سینک ظرفشویی استیل ضد زنگ كه دارای روكشهای آینه‌ای هستند جداً خودداری كنید. شاید این مدل در ابتدا بسیار زیبا به نظر برسد، اما لكه‌های ایجاد شده از روی آن پاك نمی‌شوند و سطح آن به سرعت خراشیده می‌شود و این موضوع بد است. از جمله سایر مزایای آنها این است كه زنگ نمی‌زنند، و دچار فرورفتگی و برآمدگی نمی‌شوند یعنی تحمل فشار را دارند. لكه‌های ایجاد شده از روی سینک استنلس استیلی پاك نمی‌شوند و سطح آن به سرعت خراشیده می‌شود.

آلیاژ برنج و مس

آلیاژها نیز در ساخت سینک ظرفشویی کاربرد دارند. سینک كه با استفاده از این مواد ساخته می‌شوند اصولاً برای استفاده در دستشویی سرویسهای بهداشتی مناسب هستند و آنجا کاربرد فراوانی دارد، اما می‌توانند به عنوان سینک دوم در آشپزخانه‌های بزرگ نیز مورد استفاده قرار بگیرند. بهتر است پس از هر بار استفاده آنها را خشك كنید تا رنگ تیرگی به خود نگیرند. در کل این نوع سینک نیازمند نگهداری است.

سینک ظرفشویی كامپوزیت آكرلیگ و فایبر گلاس

این مدل به سرعت برق و جلای اولیه خود را از دست می‌دهد و آماده است تا هر گونه لكه‌ای را به خود جذب كند. انواع جدید این سینک كامپوزیت دارای دوام بالاتری هستند. البته در رنگها و اشكال مختلفی موجود هستند و نسبت به سینک قبلی مدلهای جدید‌تری دارند، اما حتی بهترین نوع سینک كامپوزیت به سرعت خش بر می‌دارد. توجه داشته باشید كه روی این نوع سینک از پاك كنندهایی كه دارای مواد ساینده هستند استفاده نكنید. جریان روان آب صدای بلند و نابهنجاری را روی آنها ایجاد می‌كند.
سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی ویتریوس چینی

این نوع سینک از انواع سینک ظرفشویی سفالی هستند و در حرارت بالا قالب گیری می‌شوند و عموماً دارای ظاهری نو بوده و در طرح و شکلهای غیر معمول به بازار عرضه می‌شوند. روكش آنها به راحتی قابل تمیز كردن است و تقریباً ایجاد خراش و لكه روی آنها غیر ممكن است و جنس بسیار سختی دارد، اما امكان لب پر شدن و شكستگی در آن زیاد است. بنابراین هنگامیكه ظرفها و به ویژه قابلمه‌ها را داخل آن می‌اندازید مراقب شکستگی آن باشید.

منبع: پرشین وی