فواید تخلیه چاه قبل از پرشدن چاه

فواید تخلیه چاه قبل از پرشدن چاه

امروزه در اکثر ساختمان‎ها چاه فاضلاب وجود دارد که خیلی از این چاه‎ها نیازمند تخلیه چاه هستند. تخلیه چاه امری طبیعی برای هر چاهی است که در شرایط مناسب قرار ندارد. اگر چاه در شرایط مناسب و ایدهآل قرار نداشته باشد زودتر از انتظار پرشده و نیازمند تخلیه چاه خواهد شد. چاهی که پرشود و نیاز به تخلیه چاه پیدا کند باید فورا اقدام به تخلیه آن نمود.

 

میتوان تخلیه چاه را از نظر زمان انجام به دو نوع تقسیم کرد.

  • تخلیه چاه قبل از سرریز شدن چاه
  • تخلیه چاه بعد از سرریز شدن چاه

تفاوت انواع تخلیه چاه از نظر زمان به زمان تخلیه آن است. قبل از سرریز شدن یا بعد از سرریز شدن چاه. این دو نوع تخلیه چاه تفاوت‎هایی با هم دارند که به برخی از آنها می‎پردازیم. در واقع تخلیه چاه قبل از سرریز شدن چاه (پیش از موعد) فواید و مزیت‎هایی نسبت به تخلیه چاه پس از سرریز شدن چاه دارد که به بیان آنها می‎پردازیم.

 

امکان بررسی وضعیت چاه

اگر پیش از پرشدن چاه اقدام به تخلیه چاه نمود، این امکان وجود دارد که وضعیت چاه را بررسی کرد و در صورت لزوم اقدام به تعمیر آن نموده یا چاره‎ای برای آن اندیشید. اما اگر پس از سرریز شده چاه اقدام به تخلیه چاه شود، دیگر کار از کار گذشته است و فاضلاب سرریز شده صدمات خود را بر چاه وارد کرده است.

 

پیشگیری از وقوع حوادث چاه

چاهی که مملو از فاضلاب باشد با گذشت زمان شسته شده و دیواره‎های آن ریزش می‎کند. این عمل آنقدر ادامه می‎یابد تا تمام چاه از بین برود و زیر ساختمان خالی شود. در این حالت هر لحظه امکان ریزش ساختمان وجود دارد. با تخلیه چاه پیش از موعد می‎توان از وقوع حوادث چاه جلوگیری کرد. در واقع با تخلیه چاه پیش از موعد می‎توان از وارد آمدن صدمات به چاه جلوگیری کرد.

 

ترمیم و نوسازی چاه

اگر قبل از پرشدن چاه عملیات تخلیه چاه انجام شود این امکان وجود دارد که به وضعیت آن رسیدگی شده و در صورت لزوم مشکلات چاه برطرف شود. اما اگر پس از پرشدن چاه عملیات تخلیه چاه انجام شود، دیگر فرصت بررسی مشکلات چاه وجود ندارد زیرا با پرشدن فاضلاب در چاه، روز به روز از سلامت چاه کاسته می‎شود.

 

زنده شدن چاه

برخی تخلیه چاه و بعد از آن لایروبی چاه را زنده کردن چاه می‎نامند. علت این نامگذاری این است که چاه وقتی پرمی‎شود که روزنه‎های ریز آن توسط مواد زائد گرفته باشد. با تخلیه چاه و لایروبی آن می‎توان چاه را مانند روز اول نو کرده و در واقع آن را زنده کرد. نکته قابل توجه این است که اگر چاه پرشود و بعد تخلیه چاه صورت گیرد دیگر چاه مانند روز اول سالم نیست و آسیب دیده است. اما اگر پیش از پرشدن چاه عمل تخلیه چاه صورت گیرد چاه هنوز صدمه زیادی ندیده است و می‎توان آن را مانند روز اول نو کرد.

 

در واقع تخلیه چاه پیش از سرریز شدن چاه، پیشگیری بیماری برای چاه است. اما تخلیه چاه پس از پرشدن چاه درمان بیماری چاه است. بسیار واضح است که پیشگیری بیماری بهتر از درمان آن است. برای این که چاه خود را سالم نگه دارید هر چه سریع تر اقدام به تخلیه چاه پیش از موعد نمایید. با این کار (تخلیه چاه قبل از پرشدن چاه) می‎توانید از تخریب چاه جلوگیری کنید.

 

شرکت‎های تخلیه چاه که با رعایت نکات ایمنی اقدام به تخلیه چاه می‎کنند، می‎توانند شما را در انجام تخلیه چاه کمک کنند. در واقع تخصص آنها تخلیه چاه است. فقط با آنها تماس گرفته و از آنها بخواهید چاهتان را تخلیه کنند. پس قبل از این که چاه ما سرریز شود تخلیه چاه را انجام دهید.