روش از بین بردن سوسک‌ها

روش از بین بردن سوسک‌ها

سوسکها موجودات بدی هستند. با گرم شدن هوا، سر و کله سوسک‌ها پیدا می‌شود. این سوسک‌ها زمانی دردسرساز می‌شوند که آنها را در آشپزخانه و کنار موادغذایی بیابیم و یا در مکانی از خانه تخمگذاری کرده باشند. به طور کلی سوسک‌ها نژادهای مختلفی دارند و هر یک از نژادها ویژگیهای خاص خود را دارند. اما تنها چند نوع از آنها، زندگی زیر یک سقف با ما را می‌پسندند. معروف‌ترین سوسک‌های موجود در ایران، سوسک‌های آلمانی و آمریکایی هستند که به وفور دیده می شوند.

سوسک‌های بزرگ یا آمریکایی که خیلی بزرگ هستند بیشتر در فاضلابها، توالت، دستشویی، حمام و سقف‌های کاذب مخفی می‌شوند و معمولا به رنگ قهوه‌ای هستند. اغلب این حشرات موذی (سوسکها)، روزها در منافذ و سوراخ‌ها پنهان شده و شب‌ها برای جستجوی غذا به راه می‌افتند و هنگام جستجو باعث آلودگی سطوح می‌شوند.

 

سوسک‌ها چه خطراتی برای ما دارند؟

وجود سوسک در منزل و محل زندگی انسان خطراتی را به دنبال دارد. سوسک‌ها معمولا تعداد زیادی از انواع میکروبهای بیماری‌زا را در دستگاه گوارش و همچنین بال، شاخک‌ و پرزهای پای خود حمل می‌کنند و می‌توانند به گسترش بیماری سل، فلج اطفال، وبا، قارچ‌های بیماریزا، تب زرد، دیفتری و انواع اسهال‌های خونی کمک کنند، یا آن که در بعضی افراد منجر به بروز آلرژی با علایمی نظیر آستم، عطسه، آبریزش از بینی و چشم می شوند. همچنین این حشرات بدقیافه یعنی سوسکها می‌توانند باکتری‌های مسمومیت‌زا را به موادغذایی منتقل کرده و افراد را به علائم مسمومیت حاد و مزمن دچار سازند و این بدترین کاری است که می توانند انجام دهند. سوسک‌ها یا سوسری‌ها همیشه به دنبال غذا و پناهگاه گرم و مرطوب هستند. بنابراین اگر می‌توانید، این دو عامل را حذف کنید. اگر این دو عامل را حذف کنید، سوسکها نابود می شوند.

 

برای از بین بردن سوسکها چه باید کرد؟

اگر شما هم با سوسکها مشکل  دارید و می خواهید آنها را از بین ببرید ابتدا باید محل آلودگی و منشا اصلی رشد سوسک‌ها را مشخص کنید و سپس آنها را از بین ببرید. بدانید که در چه جاهایی امکان تخم ریزی سوسکها وجود دارد و در چه مکانهایی زندگی می کنند. بررسی کامل شکافهای گوشه و کنار خانه بخصوص محل‌های گرم و مرطوب مثل آشپزخانه و دستشویی و دیگر محلهای زندگی سوسکها بخصوص هنگام شب که سوسک‌ها فعال هستند، ما را در یافتن محل اصلی تخم ریزی این حشره کمک می‌کند. با پیدا کردن محل آنها می توانید اقدام به نابودی آنها کنید. سایر اثرات حاصل از وجود سوسک‌ها مثل پوسته بدن، کپسول تخم و مدفوع آنها نیز راهنمای موثری برای پی بردن به محل اصلی آلودگی است. با پیدا کردن محل آلودگی می توانید سوسکها را پیدا کنید. سوسک‌ها یا سوسری‌ها همیشه به دنبال غذا و پناهگاه گرم و مرطوب هستند و در این مکانها تجمع دارند. بنابراین اگر می‌توانید، این دو عامل را حذف کنید. در غیر این صورت به طور موقت از حشره‌کش‌ها کمک بگیرید.

 

روشهای از بین بردن سوسک‌ها

برای از بین بردن سوسکها روشهای مختلفی وجود دارد که ما برخی از آنها را بیان خواهیم کرد. به طور کلی امروزه افراد برای نابود کردن سوسک‌ها از اسپری، پودر و قرص حشره‌کش و گاهی هم از نفت و سم پاشی محل استفاده می‌کنند ولی تمام این روشها کارساز نیست و فقط برخی از آنها مفید واقع می شود.

۱- یکی از راههای از بین بردن سوسکها کشتن آنهاست. کشتن سوسک‌ها به صورت فیزیکی نیز موجب تراوش و انتشار میکروبهای بیماری‌زای دستگاه گوارش آنها به بیرون و آلوده‌تر شدن محیط می‌شود. اگر چه از بین بردن سوسک‌ها ضروری است، ولی خطرات ناشی از استفاده سموم مختلف برای از بین بردن آنها، اگر با رعایت نکات ایمنی همراه نباشد، بیشتر از خطر وجود سوسک هاست.

۲- روش دیگر استفاده از اسپری است. به کار بردن اسپری حشره‌کش برای مبارزه با سوسری‌ها روش خوبی است، اما بهداشتی نیست. سمی که از اسپری‌ها در فضا پخش می‌شود، می‌تواند به راحتی وارد دستگاه تنفس فرد شده یا از طریق منافذ پوست جذب شود و مشکل ساز شوند، یا آن که روی موادغذایی بنشیند. از سوی دیگر اگر سوسک‌ها تخم‌ریزی کرده باشند، به دلیل آن که تخم‌های آنها توسط کپسول‌هایی سفت محافظت می‌شوند، این سموم نمی‌توانند به داخل کپسول‌ها نفوذ کنند. در هر صورت باید آنها را از بین برد.

۳- اگر هم بخواهیم از قرص‌های حشره‌کش استفاده کنیم و با آنها سوسکها را نابود کنید، این قرص‌ها به محض آن که از لفاف خود خارج شوند در محیط متصاعد شده و آنها نیز برای سلامت افراد مضر خواهند بود، مگر آن که افراد در طولانی‌مدت در محیط حضور نداشته باشند.

۴- نفت زمانی موثر واقع می‌شود که مستقیم روی حشره ریخته شود، اما به دلیل آن که سوسک‌ها معمولا در دیواره و سقف لوله‌های فاضلاب هستند نفت باعث مرگ‌ آنها نمی‌شود و تنها بوی نفت آنها را فراری می‌دهد که مجددا برمی‌گردند. پس این روش نیز فایده چندانی نخواهد داشت.

۵- بهترین راه برای مبارزه با حشرات موذی حفظ نظافت بخصوص در مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی است و این روش بهترین است. لذا همه شکافهای دیوار، کف زمین، درز بین پله‌ها و ... را با سیمان بگیرید تا سوسکها نفوذ نکنند. در نظافت ساختمان و جمع آوری و حمل و دفع بهداشتی زباله‌ها دقت زایدی داشته باشید. البته باید گفت اگر چه از بین بردن سوسک‌ها ضروری است و باید آنها را کشت، ولی خطرات ناشی از استفاده سموم مختلف برای از بین بردن آنها، اگر با رعایت نکات ایمنی همراه نباشد، بیشتر از خطر وجود سوسک هاست.

۶- گاهی هم از سم پاشی کل محل زندگی توسط برخی شرکتها استفاده می‌شود و سوسکها را از بین می برند، به خصوص در مورد سوسک‌های ریزی که به سرعت تعدادشان زیاد می‌شود. لذا قبل از سم پاشی محل، باید موادغذایی، ظروف غذاخوری از محل خارج یا روی آنها را کاملا بپوشانید. همچنین نباید به کودکان اجازه ورود به آشپزخانه یا محلهای سمپاشی شده را داد، مگر بعد از شستن این مکان‌ها.

۷- برای جلوگیری از ورود سوسکها باید از توری ریز در مدخل هواکش فاضلابها استفاده شود. همچنین از کف‌شوی مناسب در دهانه لوله‌های فاضلاب در حمام و آشپزخانه و چاه‌بست محکم در سوراخ کاسه توالت، جهت جلوگیری از ورود و خروج سوسک‌ها و لانه گزینی آنها استفاده کنید.

منبع: سایت تبیان