دستگيری راننده تانكر در حال تخليه فاضلاب در رودخانه جاجرود

دستگيری راننده تانكر در حال تخليه فاضلاب در رودخانه جاجرود

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شمیرانات از دستگیری راننده یک دستگاه تخلیه چاه فاضلاب حین رهاسازی فاضلاب تخلیه چاه به انشعابات منتهی به رودخانه جاجرود خبر داد. این راننده تانکر حمل تخلیه چاه هنگام رهاسازی فاضلاب تخلیه چاه درون رودخانه جاجرود دستگیر شد و تانکر تخلیه چاه نیز توقیف گردید.

 

بیژن مقیمی گفت: صبح امروز در پی گزارشات مردمی فراوان مبنی بر رهاسازی فاضلاب تخلیه چاه توسط راننده یک دستگاه تانکر تخلیه چاه به دره‎ای در حوالی رودخانه جاجرود، ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان شمیرانات بلافاصله به محل اعزام شدند و پس از مشاهده و بررسی وضعیت اقدام به دستگیری راننده متخلف (راننده تانکر تخلیه چاه) و توقیف تانکر تخلیه چاه کردند.

 

وی با اشاره به اینکه ماموران با دو نفر متخلف که اقدام به تخلیه هفت هزار لیتر فاضلاب تخلیه چاه به دره و جاده کرده بودند برخورد کردند، افزود: ماموران بلافاصله از عمل متخلفان (مالکان تانکر تخلیه چاه) جلوگیری کرده و ضمن دستگیری راننده‎ها، تانکرهای تخلیه چاه نیز توقیف گشته و به محیط‎بانی گلندوک منتقل کردند.

 

مقیمی با اشاره به اینکه عمل ارتکابی این متخلفان (رانندگان تانکر تخلیه چاه) به موجب ماده ۱۴ آیین نامه جلوگیری از آلودگی آب، ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ۱۶ قانون مدیریت پسماند از مصادیق بارز آلودگی محیط زیست بوده و جرم تلقی میشود، اظهار داشت: پرونده حقوقی و قانونی این رانندگان متخلف (رانندگان تانکرتخلیه چاه) پس از تشکیل جهت انجام مراحل قانونی به دادگاه لواسانات ارجاع خواهد شد.

 

آقای مقیمی گفت: اداره محیط زیست با هرگونه امر خلاف قانون و محیط زیست برخورد میکند و در صورت مشاهده این دست تخلفات و تخلیه فاضلاب تخلیه چاه در مجاری رودخانه بنا بر قانون با متخلفین برخورد خواهد شد و تانکر حمل تخلیه چاه نیز توقیف خواهد شد.

 

رانندگان تانکرهای تخلیه چاه باید پس از تخلیه چاه، فاضلاب داخل تانکر (تانکر تخلیه چاه) را به مراکز تصفیه فاضلاب برده و به صورت قانونی و بهداشتی اقدام به تخلیه فاضلاب در مکان‎های تعبیه شده نمایند. در غیر این صورت و در صورت تخلیه فاضلاب تخلیه چاه در مکان های متروکه و یا رودخانه ها، سازمان محیط زیست با فرد خاطی برخورد کرده و تانکر تخلیه چاه را توقیف خواهد کرد.

 

وی در ادامه گفت: شرکت‎های تخلیه چاه ملزم به رعایت قانون بوده و باید فاضلاب تخلیه چاه را در مجاری قانونی تخلیه کنند. در صورت مشاهده تخلف تانکر تخلیه چاه مانند تخلیه فاضلاب تخلیه چاه در رودخانه، این تخلف بر عهده شرکت تخلیه چاه می‎باشد. در این صورت راننده تانکر تخلیه چاه دستگیر شده، تانکر تخلیه چاه توقیف شده و این تخلف در پرونده شرکت تخلیه چاه نیز ثبت خواهد شد. شرکتهای تخلیه چاه با رعایت قانون و نکات بهداشتی مانند تخلیه فاضلاب تخلیه چاه در مجاری قانونی از آلودگی محیط زیست جلوگیری کنند.

منبع: خبرگزاری مهر