معلولیت جوان ۱۹​ ساله در حادثه لوله بازکنی

معلولیت جوان ۱۹​ ساله در حادثه لوله بازکنی

در این حادثه ناگوار که ۱۴​ سال پیش رخ داد بود، پسر مشهدی در سرویس بهداشتی یک شرکت در همدان، به‌ دلیل متصاعد شدن گاز کلر از چاه فاضلاب دچار فلج مغزی شد. این گاز از طریق ترکیب شدن مواد جهت لوله بازکنی تولید شده بود.

در تحقیقات به عمل آمده از خدمتکار شرکت مشخص شد، او برای باز کردن گرفتگی لوله اقدام به لوله بازکنی و ریختن اسید در داخل لوله فاضلاب کرده بود که انتشار گاز آن باعث این حادثه شد.

در ادامه مسئول شرکت و خدمتکار در این حادثه مقصر شناخته شدند. علت مقصر شناخته شدن او هم این بود که فرد خدمتکار اقدام به لوله بازکنی فوری و غیر ایمن کرده بود. این در حالی بود که پزشکی قانونی هم پس از معاینه مصدوم، از کار افتادن و فلج دست و پا، زوال عقل و بیان و ناتوانی کامل جنسی پسر جوان این حادثه را که «محمد» نام داشت به علت انتشار بخار ناشی از اسید -که برای لوله بازکنی استفاده شده بود- تائید کرد.

مدیرعامل ستاد دیه استان همدان در این باره گفت: متهمان حادثه در شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری استان همدان محاکمه شدند. اگر چه خدمتکار شرکت با لوله بازکنی غیر ایمن خود باعث بروز این حادثه شد اما مسئول شرکت هم در این حادثه لوله بازکنی مقصر شناخته شد. مرد خدمتکار ۴​۰ درصد و مسئول شرکت مورد نظر که در همدان فعالیت داشت ۶۰ درصد مقصر حادثه شناخته شده و به پرداخت دیه محکوم شدند. رای پرونده در بهمن سال ۸۳ در شعبه دوم تجدید نظر استان همدان تائید شد. لوله بازکنی غیر قانونی باعث بروز این حادثه شد.

یدالله روحانی‌ منش گفت: در آن زمان مسئول شرکت دیه‌ای را که در حق فرد مصدوم محکوم شده بود پرداخت کرد اما مرد خدمتکار فقط توانست مبلغ کمی از دیه را بپردازد و از پرداخت بقیه مبلغ دیه در این ۱۱۴​ سال عاجز ماند. این متهم اکنون باید ۱۵۷ میلیون تومان بپردازد اما به دلیل مشکلات مالی نتوانسته این پول را تهیه کند و بپردازد. با توجه به این موضوع، حکم جلب متهم برای انتقال وی به زندان به دلیل نپرداختن دیه پسر صادر شده است. با وجود این تلاش و رایزنی‌های مسئولان این ستاد برای کم‌کردن مبلغ دیه ادامه دارد.

وی یادآور شد: والدین این جوان اعلام کردند پس از مرگ آنها کسی از فرزندشان مراقبت نمی‌کند. به این منظور در صورتی که دستگاهی متعهد به نگهداری از پسرشان شود آنها تمامی دیه را میبخشند.

 

پانصد میلیون تومان هزینه در ۱۴ سال

مجید ۴۴ ساله برادر فرد مصدوم گفت: برادرم به نام محمد که در زمان حادثه لوله بازکنی غیر ایمنی ۱۹ سال داشت، در یک شرکت نصب چراغ‌های اتاق عمل در مشهد فعالیت می‌کرد. او سال ۸۱ برای یک ماموریت ۱۵ روزه جهت نصب چراغ‌های نمایشگاهی به همدان رفت. روز حادثه نیز به دفتر نمایندگی شرکت در یکی از محله‌های همدان رفته بود که در سرویس بهداشتی این شرکت دچار حادثه شد. زمانی که متوجه ماجرا شدیم از مشهد به همدان سفر کردیم.

وی ادامه داد: با حضور در بیمارستان متوجه شدیم خدمتکار شرکت زمانی که متوجه شده لولههای نصب شده در محل کارش جرم گرفته و نیاز به لوله بازکنی فوری دارد، برای باز کردن آن اقدام به لوله بازکنی مینماید و جوهر نمک و مواد شیمیایی دیگر را به داخل لوله ریخته تا آن را باز کند و متوجه حضور برادرم در سرویس بهداشتی نمی‌شود. در جریان این حادثه مواد استفاده شده برای لوله بازکنی باعث تولید گاز کلر شده و برادرم را بی‌هوش می‌کند.

ایشان ادامه داد: مرد خدمتکار و دیگر مسئولان شرکت گمان نمی‌کردند که فردی درون سرویس بهداشتی حضور داشته باشد. زمانی که به سمت سرویس بهداشتی می‌روند برادرم را در آنجا بی هوش پیدا و به بیمارستان منتقل می‌کنند. اما پس از درمان اولیه پزشکان، معلوم می‌شود که برادرم فلج مغزی شده و قدرت حرکت، صحبت کردن و فکر کردن ندارد. بنابراین در این رابطه شکایت کردیم و پرونده قضایی به جریان افتاد.

وی خاطر نشان کرد: نظریه کارشناسان نشان می‌داد که خدمتکار و مسئول شرکت مورد نظر از مقصران حادثه هستند. در این مدت من و دیگر اعضای خانواده حدود ۵۰۰​ میلیون تومان برای درمان و نگهداری از برادرم هزینه کردیم. بخشی از این مبلغ را از طریق وام و بیشتر آن را از دوستان و اقوام قرض گرفتیم و برای بازپرداخت آن همچنان به افراد زیادی بدهکار هستیم. هزینه‌های درمان و نگهداری از برادرم بسیار هنگفت است. با توجه به وضع برادرم باید سه پرستار به طور شبانه روز از او مراقبت کنند. پدر و مادرم اکنون به سن سالخوردگی رسیده‌اند و بسختی از برادرم نگهداری می‌کنند. مدتی برادرم را به بهزیستی بردیم تا شاید از او نگهداری کنند اما شرایط به گونه‌ای بود که مسئولان آنجا نیز نمی‌توانستند به‌طور تمام وقت از برادرم مراقبت و نگهداری کنند. بناچار دوباره او را به خانه آوردیم. مرد خدمتکار که دومین متهم پرونده برادرم است نیز پولی ندارد که دیه را بپردازد. من و خانواده ام نیز با مشکل مالی برای تامین هزینه درمان برادرم روبه‌رو هستیم. اگر وضع مالی ما خوب بود، دیه را میبخشیدیم. اگر دستگاه‌های حمایتی مثل بهزیستی قبول کنند از برادرم نگهداری کنند حاضریم خدمتکار را ببخشیم تا روانه زندان نشود.

مرد خدمتکار ۱۴ سال است برای جمع کردن پول دیه حادثه لوله بازکنی هرگونه تلاشی کرده اما با بن‌بست روبه‌رو شده و حتی در تامین هزینه‌های زندگی با مشکل روبه‌رو شده است. او حالا چشم انتظارش به دستگاه‌های حمایتی و خیرین است تا شاید بتواند به کابوس ۱۴ ساله‌اش در لوله بازکنی حادثه ساز پایان دهد و زندانی نشود.

افرادی که جهت لوله بازکنی اقدام به ریختن مواد اسیدی داخل لوله مینمایند باید توجه داشته باشند که ترکیب شدن مواد اسیدی لوله بازکنی درون لوله ممکن است باعث تولید شدن گازهای سمی درون لوله شده و مسمومیت و مرگ افراد را به دنبال داشته باشد.

 

منبع: جام جم آنلاین