مشکل دفع غیر بهداشتی فاضلاب در روستاها

مشکل دفع غیر بهداشتی فاضلاب در روستاها

آقای عبدالحسین ناصری در جلسه بهورزی شبکه بهداشت و درمان دیلم گفت: یکی از مشکلات بهداشتی در روستاهای شهرستان دفع نامناسب و غیربهداشتی فاضلاب خانوارها و فضولات حیوانی در بخشی از روستاها است که علاوه بر شیوع بعضی از بیماری‌ها باعث جلوه نامناسبی برای محیط روستا شده است.

 

وی گفت: از دیگر مشکلات بهداشتی درمانی در روستاها این است که شورهای اسلامی روستاها و دهیاری‌ها در بعضی موارد همکاری مناسبی با بهورزان در تشکیل شورای بهداشتی روستاها ندارند.

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان دیلم تصریح کرد: طرح اتلاف سگ‌های ولگرد باید توسط دهیاری‌ها و بخشداری‌ها به طریقی پیگیری شود چرا که در سطح شهرستان مرتب گازگرفتگی توسط سگ‌های ولگرد را شاهد هستیم و این می‌تواند در بحث ابتلا به بیماری هاری با توجه به کشندگی بالای آن، خطری برای سلامت جامعه روستایی دیلم باشد.

 

ناصری خاطر نشان کرد: بیشتر مساجد در سطح روستاها و بخش‎ها شرایط بهداشتی خوبی ندارند و مهم‌ترین مشکل آن نداشتن یک متولی خاص در سطح روستاها برای نگهداری مساجد آن روستا است.

 

وی یادآور شد: یکی دیگر از مشکلات مساجد عدم وجود بودجه لازم برای نگهداری مساجد است که می‌توان این مشکل را با همکاری شورای اسلامی و دهیاری روستا حل کرد.

 

این مسئول بیان داشت: از دیگر مشکلات روستاها، غیر فعال بودن ماشین حمل زباله در بعضی از روستاهاست که با وجود ماشین حمل زباله همچنان بلااستفاده مانده است.

 

رئیس مسئول شبکه بهداشت و درمان دیلم افزود: حمل مناسب و بهداشتی زباله و پسماند خانگی در روستاها تاثیر بسزایی در کنترل و پیشگیری از بیماری سالک که یکی از بیماری‌های بومی شهرستان است دارد. همچنین در صورت وجود تانکرهای تخلیه چاه و کارگران تخلیه چاه و همچنین ابزار تخلیه چاه امکان بهداشتی سازی فاضلاب‎های روستا وجود دارد.

 

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: حمایت بخشداران از بهورزان در ارائه خدمات بهداشت و سلامت با توجه به نقش تعیین کننده دهیاران در پیشبرد اهداف بهداشت و سلامت در روستاها می‌تواند در دستیابی به این اهداف بهداشتی کمک بسزایی کند.

 

رئیس مسئول شبکه بهداشت و درمان دیلم متذکر شد: مسئولین مربوط به بهداشت و درمان روستایی فکری به حال فاضلاب‎های روستایی کنند. دفع غیربهداشتی و نامناسب فاضلاب روستا باعث شیوع بیماری‎های خطرناک می‎شود. در صورتی که کارگران حفر چاه و تخلیه چاه در روستا وجود داشته باشند، امکان حفر چاه نیز وجود خواهد داشت و در صورت نیاز به تخلیه چاه نیز کارگر تخلیه چاه، تانکر تخلیه چاه و ابزار های تخلیه چاه را نیز در اختیار بهیاری‎های روستا‎ها قرار دهند تا از بروز حوادث بهداشتی جلوگیری شود.

 

وی ابراز داشت: در شهرستان دیلم 11 خانه بهداشت وجود دارد که این مراکز تمام خدمات بخش سلامت را در سطح روستاها به 11 روستای اصلی و 23 روستای قمر (روستاهای اطراف خانه بهداشتها) ارائه می‌کنند.

 

این مسئول گفت: 7 بهورز مرد و 13 بهورز زن نیز خدمات مورد نیاز را به جمعیت شش هزار و 683 نفری روستایی شهرستان ارائه می‌کنند که 80 درصد این جمعیت در روستاهای اصلی و 20 درصد در روستاهای قمر سکونت دارند.

منبع: خبرگزاری فارس