پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور در قم

پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور در قم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه آب و فاضلاب کشور با اعتباری بالغ بر هزار و سی میلیارد ریال با حضور مسئولان کشوری و مسئولان استان به بهره‌برداری می‌رسد.

 

بنا به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مهندس عبدالحمید توکلی بینا در سخنانی در برنامه زنده رادیویی «زنگ انقلاب» با تبریک ایام‌الله مبارک دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: به برکت انقلاب اسلامی در بخش آب و فاضلاب شاهد پیشرفت‌های بسیار زیاد کمی و کیفی بودیم.

 

وی با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی انشعابات آب و فاضلاب در استان قم چهار برابر شد، خاطرنشان کرد: شبکه آب‌رسانی نیز بیش از هزار و صد کیلومتر از ابتدای انقلاب تا کنون افزایش داشته است.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم همچنین گفت: در حالی که تا قبل از انقلاب تأسیسات فاضلاب در شهر قم وجود نداشت در حال حاضر سه تصفیه‌خانه فاضلاب و هزار کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهری در شهر قم فعال است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پایان عملیات اجرایی خطوط انتقال و خطوط اصلی فاضلاب به طول بیش از هجده کیلومتر و تصفیه‌خانه شماره سه فاضلاب قم یادآور شد: این تصفیه‌خانه که در رتبه پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب دنیا قرار دارد با حضور مسئولان استان و کشور افتتاح خواهد شد.

 

مهندس توکلی بینا ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شماره سه قم را 250 هزار نفر و تصفیه لجن با ظرفیت 500 هزار نفر  تاکید کرد: این تصفیه‌خانه که امدرنترین و پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور نیز به شمار می‌رود با اعتباری بالغ بر هزار و سی میلیارد ریال به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

وی افزود: با وجود چنین تصفیه‎خانه‎هایی دیگر در استان نیازی به تانکرهای تخلیه چاه، کارگران تخلیه چاه و شرکتهای تخلیه چاه نخواهیم داشت.

 

ایشان تولید برق از گاز حاصل از لجن را از ویژگی‌های بارز این تصفیه‌خانه عنوان کرد و گفت: 1.2 مگاوات برق در این تصفیه‌خانه تولید می‌شود که می‌تواند 70 درصد برق موردنیاز تصفیه‌خانه را تأمین کند.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهر قم بیان اینکه مرکز کنترل کیفیت بهداشت آب و فاضلاب استان قم آماده بهره‌برداری است ابراز کرد: این مرکز نیز پیشرفته‌ترین مجموعه آزمایشگاهی کشور در بخش آب و فاضلاب به شمار می‌رود که هفته آینده به افتتاح خواهد شد.

 

همچنین ایشان از افتتاح مرکز پایش و راهبری هوشمند و آنلاین شبکه و تأسیسات آب و فاضلاب خبر داد و گفت: قم نخستین استان کشور است که این مرکز را در رتبه کشورهای توسعه یافته و مطابق با استانداردهای بین‌المللی طراحی و راه اندازی کرده است.

 

توکلی بینا خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی این مرکز تمام شهرهای استان به صورت هوشمند از دور قابل سنجش و کنترل هستند که این از افتخارات فنی و مهندسی آبفای قم به شمار می‌رود.

 

منبع: شرکت آب و فاضلاب استان قم