دانش آموزان خرمشهری و فاضلاب

دانش آموزان خرمشهری و فاضلاب

دانش آموزان دختر مدرسه ابتدایی ام‎البنین و مدرسه سوم خرداد منطقه پیش ساخت خرمشهر برای تحصیل در این مدرسه باید از دریای فاضلاب عبور کنند و هنگام حضور در کلاس هم با بوی فاضلاب کنار بیایند.

چیزی حدود سه سال است که مردم منطقه پیش ساخت خرمشهر با مشکل فاضلاب دست و پنجه نرم میکنند. البته این مشکل به صورت مقطعی بوده است ولی مردم این شهر گاه و بیگاه مجبور هستند از دریای فاضلابی که در محل زندگی و تردد آنها جمع شده است عبور کنند.

دانش آموزان دختر کم‎ سن و سالی که در مدارس مدارس این منطقه مشغول به تحصیل هستند نیز مجبور به عبور از این فاضلاب‎ها هستند. در هر صورت دانش آموزان با توجه به وضعیت سنی خود نسبت به دریافت بیماریها از فاضلاب بسیار حساس‎تر هستند.

مهدی رفیعی دهکردی رئیس مسئول آموزش و پرورش خرمشهر اظهار داشت: معضل آب و فاضلاب منطقه پیش ساخت خرمشهر مشکلاتی را برای دانش آموزان مدرسه ابتدایی دخترانه ام البنین و سوم خرداد ایجاد کرده است ولی حل این مسئله به آبفا ارتباط دارد. آموزش و پرورش درحد اختیارات خودش میتواند از آبفا خواهش کند که در حال حاضر هم پیگیر هستیم.

ایشان میافزاید: تاکنون در حال پیگیری این مسئله هستیم ولی به هر حال آبفا نیز اعتبارات ندارد. آبفا اعلام کرده کانال‎کشی این منطقه به صورت کامل باید عوض شود.

 

عدم اجرای ۶۵ درصد فاضلاب خرمشهر

پرویز پویان مهر رئیس مسئول اداره آبفای خرمشهر بیان میکند: ۶۵ درصد از طرح جامع فاضلاب خرمشهر اجرا نشده و همچنان باقی ماده است. باقی مانده این طرح در خرمشهر به دلیل نبود بودجه و اعتبارات کافی است و به هر حال پیمانکار برای اجرای پروژه به پول نیاز دارد. در صورت انجام کامل پروژه فاضلاب در این شهر دیگر شاهد آب‎گرفتگی خیابان‎ها نخواهیم بود. دیگر مردم نیازی به عملیات سنگین تخلیه چاه نخواهند داشت. تانکرهای تخلیه چاه و همچنین شرکتهای تخلیه چاه نیز دیگر کاربرد نخواهند داشت.

وی تصریح می‎کند: برای تکمیل طرح جامع فاضلاب شهری خرمشهر حدود دویست کیلومتر باقیمانده و این میزان از طرح به دویست میلیارد تومان بودجه نیاز داریم. عدم پیشروی پروژه‎ها به دلیل نبود و عدم تخصیص اعتبارات مالی است.

پویان مهر در پاسخ سوال ارتباط با مشکل منطقه پیش ساخت خرمشهر میگوید: برخی مواقع به دلیل اختلالاتی که در شبکه برق ایستگاه پمپاژ فاضلاب این منطقه ایجاد میشود مردم منطقه با فاضلاب‎هایی که در خیابان سرریز میکند مواجه میشوند.

وی عنوان میکند: ۶۷ درصد شبکه آب در خرمشهر اجرا نشده و این شبکههای فعلی بالای ۲۵ سال قدمت داشته و نیاز به اصلاح و تعویض دارند. برای اجرای این شبکه‎های آب به شصت میلیارد تومان اعتبار مالی نیاز داریم.

اگر اعتبار لازم برای شبکه فاضلاب تامین شود در دراز مدت و با محاسبه هزینههای گزاف تخلیه چاه، هزینه پروژه جبران می‎شود.

 

وضعیت فاضلاب پیش ساخت مناسب نیست

سید جواد ادریس پور عضو شورای‎شهر خرمشهر  عنوان میکند: در منطقه پیش ساخت مردم ما مشکل فاضلاب دارند. وضعیت فیزیکی ساختمانهای این منطقه نیز مشکل داشته و شهروندان مستمند از فضایی که شهرداری برای آنها تعیین کرده است پیشروی کرده اند.

وی ادامه میدهد: در منطقه پیش ساخت یک ایستگاه پمپاژ فاضلاب وجود دارد و زمانی که برق قطع میشود این ایستگاه نیز خاموش شده و با مشکل مواجه میشود. شرکت آبفا، شهر خرمشهر را با پروژههای مختلف زخمیکرده و در حال حاضر به دلیل نبود بودجه پروژهها مسکوت باقی مانده‎اند.

ایشان در پایان میگوید: به هر حال برای حل این مشکل باید اعتبارات خاصی را پیش‎بینی کنند. منطقه آزاد خوشبختانه در حال ورود و کمک به مسائل مختلف شهری ما است. امسال با وعدههایی که منطقه آزاد بر اساس اعلام رقم داده است یک سال عمرانی خوب را در خرمشهر شاهد خواهیم بود.

 

وزیر به وعده خود عمل نکرد

عبدالله سامری نماینده مردم خون‎گرم خرمشهر در مجلس اظهار میکند: چند هفته پیش وزیر نیرو را به کمیسیون کشاوری مجلس شورای اسلامیاحضار کرده و طرح سوال کردیم. وزیر نیرو قول داد تا صرفا برای مسئله فاضلاب به خرمشهر سفر کرده و از پروژهها و اقدامات نیمه کار این وزارت بازدید کند ولی متاسفانه در سفر اخیر خود به خرمشهر به این وعده خود عمل نکرد.

وی اضافه میکند: وضعیت فاضلاب در خرمشهر خیلی بد است. از سال ۹۱ که پروژههای آب و فاضلاب در این شهرستان کلنگ زنی شده مقداری از کارها را انجام دادند ولی قسمت اصلی کار باقی مانده است. باید پرسید که کسانی که از قبل تا به حال خودشان را مدیرکل آبفا مینامند برای خرمشهر چه کاری انجام داده اند.

مردم خرمشهر از زمان جنگ تا به حال از تانکر‎های تخلیه چاه استفاده می‎کنند. این مردم با سختی‎های تخلیه چاه دست و پنجه نرم کرده‎اند.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس تصریح میکند: برای اجرای پروژههای آبفا در خوزستان شش شهر را اولویت‎بندی کردند که آبادان، خرمشهر، شادگان، سوسنگرد و هویزه جزو این شهرها هستند. خرمشهر در مقام اول اولویت بندی بود ولی مدیرکل سابق آبفا استان خوزستان با وجودی که برخی از شهرستانها نیازی به پروژههای آبفا نداشتند اعتبارات تعیین شده برای شش شهر فوق را در سایر شهرستان‎های استان سرشکن کرد.

سامری عنوان میکند: برخی از پیمانکاران که برای انجام پروژه در خرمشهر انتخاب شدند در لیست سیاه و ممنوعه هستند. نباید از این افراد برای اجرای پروژهها در خرمشهر استفاده میشد و حالا که استفاده شده کاملا روشن است که تخلفی صورت گرفته است.

وی بیان میکند: آبفای استان اعلام میکند که ۷۵ درصد از فاضلاب خرمشهر را اصلاح کرده در حالی که این خبر کاملا دروغ است. در حال حاضر در مناطق پیش ساخت، ظهریه، کوت شیخ، عباره، سرحانیه و مولوی به طور کلی تمام نشده و مشکل آب و فاضلاب دارند.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس تاکید کرد: نباید ادعا کنند که در خرمشهر کاری انجام شده است اگر هم کاری انجام داده‎اند در شان خرمشهر قبل از جنگ نبوده است. متاسفانه حتی مناطقی که در محدوده منطقه آزاد است هم مشکل فاضلاب دارند. خیابان منازل دادگستری اکنون بالغ بر پانزده تا هفده سال است که مشکل فاضلاب دارند.

سامری میافزاید: برخی مواقع مشاهده میشود که برای جشن در خرمشهر هزینههای میلیاردی صرف میشود. به جای این هزینههای میلیاردی بهتر است که این هزینهها را صرف آسفالت، جدول، کفپوش، فاضلاب و روشنایی شهر کنند. یک جشن بین پانصد میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه میشود.

وی یادآور میشود: با توجه به گذشت ۲۶ سال از پایان جنگ هنوز هم در خرمشهر مشکل فاضلاب داریم. مشکل توسعه آب و روشنایی هنوز هم در این شهر وجود دارد. مسئولان خرمشهری در حال تلاش و فعالیت هستند ولی با دست خالی که نمیشود کاری کرد.

منبع: وبسایت پارسینه