کلان‌شهر شیراز فقط یک تصفیه‌خانه دارد

کلان‌شهر شیراز فقط یک تصفیه‌خانه دارد

شهر شیراز با این جمعیت و وسعت به سه تصفیه‌خانه نیاز دارد که در حال حاضر تنها یک تصفیه‌خانه با ظرفیت تصفیه ده درصد از فاضلاب این شهر فعال است.

مسافرانی که از طریق فرودگاه وارد شیراز می‌شوند نخستین تصاویری که می‌بینند فاضلاب رها شده با بوی متعفن است. ساکنان روستای سلطان‌آباد شیراز نیز سال‌هاست که به دلیل وجود فاضلاب رها شده در روستایشان رنج می‌برند.

در این شهر همچنان شرکت‎های تخلیه چاه فعالیت دارند و اقدام به تخلیه چاه های فاضلاب می‎کنند.

در حال حاضر شهر شیراز با جمعیت وسعتی که دارد تنها یک تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت 25 میلیون مترمکعب دارد که بنا به گفته رضا محمدیان، رئیس مسئول کمیسیون عمران شورای شهر شیراز، تنها ده درصد فاضلاب شیراز را تصفیه می‌کند و مابقی در رودخانه‌های و شهرک‌های اطراف شهر شیراز رها شده‌اند. در این وضعیت بار روی دوش شرکت‎های تخلیه چاه سنگینی می‎کند.

محمدیان که این پدیده را یک فاجعه زیست محیطی می‌داند، می‌گوید شهر شیراز با این جمعیت زیاد و وسعت به سه تصفیه‌خانه نیاز دارد اما به دلیل عدم ساخت تصفیه‌خانه شماره دو، بخشی از فاضلاب در رودخانه سلطان‌آباد، بخشی از آن در ضلع شرقی دریاچه نمک و بخشی در دره قره‌پیری می‌ریزد و بخشی نیز در منطقه پل فسا رها شده که کشاورزان از آن برای آبیاری مزارع خود استفاده می‌کنند. در این میان کشاورزان نیز از این فاضلاب نهایت استفاده را می‎کنند.

ایشان معتقد است حتی ساخت این تصفیه‌خانه شماره دو نیز به طور کامل نمی‌تواند فاضلاب شهر شیراز را تصفیه کند و تصفیه‌خانه شماره سه نیز سال‌هاست که زمینی رها شده است و اقدامی برای ساخت آن انجام نشده است. اگر این تصفیه‎خانه به طور کامل ساخته شود باری از دوش شرکت‎های تخلیه چاه برداشته می‎شود. مردم شیراز نیز از دردسرهای تخلیه چاه راحت می‎شوند.

محمد حق‌نگر، رئیس مسئول کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر استان شیراز می‌گوید با ساخت این تصفیه‌خانه در هر ثانیه چهار مترمکعب آب سالم تولید می‌شود که از آن می‌توان برای توسعه فضای سبز شهر شیراز استفاده کرد.

محمدیان نیز می‌گوید شهر شیراز مشکل بازیافت آب دارد و از پساب این تصفیه‌خانه می‌توان در بخش کشاورزی و توسعه فضای سبز شهر استفاده کرد.

کمال‌ پاک‌فطرت، عضو شورای شهر شیراز، علت اصلی کندبودن روند ساخت تصفیه‌خانه را کمبود بودجه و نقدینگی می‌داند و معتقد است در صورتی که شهرداری بتواند از راه‌های قانونی در ساخت این تصفیه‌خانه مشارکت کند، این تصفیه‌خانه با سرعت بیشتری پیش می‌رود.

محمد حق‌نگر درباره مشارکت شهرداری در ساخت این تصفیه‌خانه می‌گوید اخیرا در شورای شهر شیراز مصوبه‌ای برای مشارکت شهرداری با آبفای شیراز برای تکمیل تصفیه‌خانه تصویب شده است که بر اساس آن تفاهم‌نامه‌ای تهیه شود و شهرداری هم در تکمیل آن مشارکت کند.

وی می‌گوید مسئولان آبفای شهر برای تکمیل تصفیه‌خانه به صد میلیارد تومان نیاز دارند که در صورت تامین این اعتبار تصفیه‌خانه ظرف دو سال ساخته می‌شود و دیگر نیازی به تخلیه چاه و تانکرهای تخلیه چاه نخواهیم داشت.

محمدیان نیز معتقد است اهمیت این مسئله و سلامت مردم ایجاب می‌کند که مدیریت استان وارد شده و تامین اعتبار با همکاری بخش‌های مختلف صورت گیرد.

منبع: پایگاه خبری جنوب نیوز