بوی بد فاضلاب تخلیه چاه در شمال غرب تهران

بوی بد فاضلاب تخلیه چاه در شمال غرب تهران

چند هفته است ساکنان تعدادی از محله‌های شمال غربی تهران از افزایش بوی بد فاضلاب (فاضلاب تخلیه چاه) شکایت می‌کنند و می‌خواهند تا درباره این مشکل چارهای اندیشیده شود. بویی که در بخشی از محله‌های شمال غربی تهران پیچیده، بوی تعفن شدیدی (بوی فاضلاب تخلیه چاه) است که به گفته مردم محل روزهای تعطیل و شب‌ها بیشتر می‌شود و شدت آن به اندازه‌ای است که حتی سرنشینان خودروهای سواری که از بزرگراه‌های می‌گذرند هم آن را استشمام می‌کنند.

 

 دردسرهای این بو «احمد مسجدجامعی»، عضو شورای اسلامی شهر تهران را هم به این منطقه کشاند و او پس از بازدیدی از انحراف لوله فاضلاب (لوله تخلیه چاه) دو هتل بزرگ تهران، یعنی هتل‌های اوین و آزادی و ورود فاضلاب آنها به رودخانه ونک خبر داد و گفت: «این مسأله شرایطی را برای مردم ایجاد کرده که بسیار آزاردهنده است.

 

 اما این بوی تفعن فاضلاب تخلیه چاه از کجا می‌آید؟

شمال شهرک نیایش و در میانه خیابان سوری، کمی پایین‌تر از مجتمع‌های سه‌گانه آتی‌ساز، باغ شاتوتی هست که دور آن را فنس‌های فلزی سبز رنگ کشیده‌اند. ساکنین و شاهدین محل می‎گویند بوی بد فاضلاب تخلیه چاه از این باغ می‎آید. باغی که درون آن تصفیه‎خانه فاضلاب (تصفیه فاضلاب تخلیه چاه) وجود دارد. اما آیا واقعا چنین است و بوی بد فاضلاب تخلیه چاه از این باغ نشعت می‎گیرد؟

 

البته ممکن است علت این بوی تعفن تخلیه فاضلاب تخلیه چاه توسط تانکرهای تخلیه چاه در رودخانه باشد. حتی اگر بوی فاضلاب ناشی از تخلیه فاضلاب در رودخانه توسط تانکرهای تخلیه چاه باشد، پس صحبت شاهدان چیست؟

 

ساکنان منازل اطراف این تصفیه‌خانه می‌گویند شب‌ها و روزهای تعطیل این دستگاه‌ها را خاموش می‌کنند اما نگهبان این باغ و کارگر تصفیه‌خانه می‌گوید: «این حرف‌ها را باور نکنید. این دستگاه‌ها همیشه روشن است مگر این‌که نقص فنی پیدا کند و برای تعمیرات لازم باشد که آنها را خاموش کنند».

 

بنا بر شواهد این تصفیه‌خانه که اقدام به تصفیه فاضلاب تخلیه چاه می‎کند به تازگی مشکلاتی پیدا کرده است. مشکلاتی که برای حل آنها باید متخصصین تصفیه‎خانه و تخلیه چاه حضور داشته باشند. آن‌طور که نگهبان می‌گوید، دو روز قبل پیمانکار به همراه متخصص تصفیه‎خانه و تخلیه چاه آمده و برای تعمیرات جدید و رفع این مشکل اقدام کرده است. به هر حال باید بود بد فاضلاب تخلیه چاه را تحمل کرد.

 

جدا از این تصفیه‌خانه (تصفیهخانه فاضلابهای تخلیه چاه)، پیگیری‌ها نشان می‌دهد منبع بوی بدی که در هفته‌های اخیر در بخشی از محله‌های اوین، شهرک غرب و سعادت‌آباد پیچیده ناشی از تصفیه‌خانه دیگری در تقاطع همت و شیخ فضل‌الله هم هست. این را «محسن پیرهادی»، عضو کمیسیون نظارت شورای شهر تهران بزرگ به «شهروند»، می‌گوید: «بررسی‌هایی که ما انجام دادیم نشان می‌دهد این بوی بد ناشی از دو تصفیه‌خانه است یکی پایین برج‌های آتی‌ساز و بالای محله اسلام‌آباد و دیگری زیر پل شیخ فضل‌الله است که تصفیه فاضلاب شهرک غرب را انجام می‌دهد. هر دو تصفیه‌خانه، رو باز هستند و با افزایش گرمای هوا مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده‌اند. مسئولیت در این زمینه متوجه اداره آب و فاضلاب استان است و متاسفانه به‌رغم پیگیری‌های زیادی که انجام شده، هنوز کاری انجام نشده است و این شرایط هم زیبنده تهران نیست».

 

تصفیه روباز فاضلاب (فاضلاب تخلیه چاه) در خیابان سوری در منطقه دو نه فقط باعث بوی بد که موجب رواج بیماری‌های پوستی و بیماری‎های تخلیه چاه در میان ساکنان این منطقه شده است. یکی از ساکنان این منطقه که خانمی است، به «شهروند»، گفت: «بچه‌هایمان مریض شدند و ما دیگر نمی‌توانیم این‌جا زندگی کنیم. بوی فاضلاب (فاضلاب تخلیه چاه) خیلی شدید شده است. اغلب وقتی اعتراض می‌کنیم ٢٠ روز تا یک ماه این بوی بد کم و قطع می‌شود و باز دوباره بوی تعفن بالا می‌گیرد. واقعا از این بوی بد تخلیه چاه خسته شده‎ایم.

 

به هر حال مشکل هرچه که باشد عواقبش برای مردم منطقه است. مردمی که چند ماه است که بوی بد فاضلاب تخلیه چاه را تحمل کرده‎اند. شرکتهای تخلیه چاه به موضوع توجه داشته باشند که در صورت تخلیه و رهاسازی فاضلاب تخلیه چاه در رودخانه و معابر عمومی باعث ایجام مشکل برای همشهریان خواهد شد.

منبع: پارسینه