یکی از عوامل مهم آلودگی منابع آبی چاه فاضلاب خانگی است

یکی از عوامل مهم آلودگی منابع آبی چاه فاضلاب خانگی است

احمد مظفری در جمع مردم شهر امیریه در مسجد امام حسین(ع) این شهر اظهار کرد: هر یک متر مکعب فاضلاب خانگی در چاه فاضلاب حدود ۴۰ متر مکعب منابع آبی را آلوده می‌کند و از بین می‌برد. چاه های فاضلاب خانگی نیازمند تخلیه چاه می باشند.

وی خاطر‌نشان کرد: این شرکت از تمام مشکلات و مسائل مردم این شهر در زمینه روان‌آب، فاضلاب، چاه جذبی، تخلیه چاه یا آب سطحی آگاه بوده و کوشش خود را برای رفع آن و تخلیه آسان چاه ها به‌کار گرفته است.

قائم‌مقام آبفای شهرها و شهرک‌های غرب استان تهران با بیان اینکه برنامه اجرای فاضلاب و تبصره سه با هماهنگی شورای شهر امیریه برنامه‌ریزی‌ شده است، گفت: با توجه به مشکلات خاصی که در این شهر وجود داشت، شورای اسلامی شهر موضوع فاضلاب، تخلیه چاه و روان‌آب‌ها را در اولویت قرار داده و خواستار بررسی مدل مالی برای اجرای طرح فاضلاب شدند.

مظفری افزود: پس از بررسی‌ها اعلام شد که با اعتبارات فعلی غرب استان تهران و در شرایط اعتباری موجود اجرای این طرح سال‌ها به طول می‌انجامد.

وی بیان کرد: تعیین حق انشعاب نه با شورا و نه با آبفا است، بلکه رقم آن در هیئت دولت و شورای اقتصاد مصوب و هزینه نصب قیمت تمام‌شده در شرکت آبفا تصویب می‌شود، همچنین هزینه توسعه نیز با توجه به نیاز و شرایط شهر تعیین می‌شود که موضوع در جلسه‌های متعددی با اعضای محترم شورای اسلامی شهریار بررسی شد.

قائم‌مقام آبفای شهرها و شهرک‌های غرب استان تهران با ذکر این‌که اعضای شورا همواره بر حمایت مالی و اعتباری شهر امیریه به دلیل ضعیف‌بودن ساکنان تأکید داشتند، خاطر‌نشان کرد: با توجه به هزینه بالای اجرای شبکه فاضلاب چاره‌ای جز تصویب مبلغ مصوبه تبصره سه وجود نداشت. هزینه بالای شبکه فاضلاب باعث روی آوردن افراد به حفر چاه و تخلیه چاه شده است که این خود یکی از مشکلات این شهر است.

وی افزود: برای نمونه، خرید و اجرای خطوط انتقال یک‌هزار و ۶۰۰ میلی‌متری، در حدود متری ۲ میلیون تومان برای شرکت آبفا هزینه دارد و کار ارزانی نیست.

مظفری ادامه داد: با در نظر گرفتن تمام شرایط، شرکت آبفا با توجه به مسائل و مشکلات فراوان زیست‌محیطی و بهداشتی، اولویت اجرای طرح بزرگ فاضلاب در شهرستان شهریار را به منطقه امیریه اختصاص داد.

وی در خصوص کیفیت آب گفت: باید توجه داشته باشیم که چاه‌های جذبی در دشت شهریار زیاد بوده و با در نظر گرفتن اینکه این دشت با فقر منابع آبی روبه‌رو است، هر یک متر مکعب فاضلاب خانگی در این نوع چاهها حدود ۴۰ متر مکعب منابع آبی را آلوده می‌کند و از بین می‌برد.

قائم‌مقام آبفای شهرها و شهرک‌های غرب استان تهران عنوان کرد: ما به‌عنوان مسئول بعد از مدتی از این منطقه خواهیم رفت، اما شما در این منطقه ساکن هستید و باید به فکر حفظ و پاسداشت منابع آبی خود باشید. در صورت ورود فاضلاب های درون چاه به سفره های زیرزمینی، آب آنها دچار آلودگی خواهد شد و دیگر تخلیه چاه نیز تاثیرگذار نخواهد بود.

وی افزود: میزان بارندگی در کشور کاهش‌یافته بوده درحالی‌که میزان برداشت از منابع اندک افزایش داشته است، همچنین به دلیل عدم توازن بین ورودی و برداشت آب، باید آبی که به فاضلاب تبدیل می‌شود را تصفیه و بازچرخانی کنیم در غیر این صورت ظرف چند سال آینده همین آب آشامیدنی در دسترس را نیز نخواهیم داشت.

مظفری تأکید کرد: به‌گونه‌ای برخورد نشود که چند سال آینده از عدم تکمیل طرح در امیریه اظهار تأسف شود، چراکه در جلسات متعدد با شورای اسلامی شهر مقرر شد برای شهروندان امیریه، خرید انشعاب فاضلاب با پیش‌پرداخت پنج درصد و اقساط بلندمدت انجام شود تا طرح بزرگ و ملی تصفیه‌خانه فاضلاب شهریار تکمیل شود.

قائم‌مقام آبفای شهرها و شهرک‌های غرب استان تهران در پایان متذکر شد: افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و دارندگان کارت ایثارگری از امتیازهای خاص و بیشتری برخوردار می‌شوند.

ایشان تمام مردم و مالکان ساختمان را به استفاده از شبکه فاضلاب تشویق کرد و گفت: با وجود روش های جدید شبکه فاضلاب دیگر استفاده از روش های سنتی مانند حفر چاه فاضلاب و تخلیه چاه مناسب نیست و باعث ایجاد مشکلات بعدی مانند تخلیه چاه و لایروبی چاه می شود.

منبع: خبرگزاری فارس