کلاهبرداری شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه

کلاهبرداری شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه

برچسب‌هایی که هر از گاه بر روی دیوار و در منازل چسبیده می‌شود معمولا حاوی یک نوع پیام تبلیغاتی برای اهل منزل و ساکنان واحدهای مسکونی هستند : «لوله بازکنی فوری»، «تخلیه چاه»، «لوله بازکنی و تخلیه چاه» و یا چیزی نزدیک به همین کار.

حالا دیگر خانه‌ای نیست که چند برچسب لوله بازکنی و تخلیه چاه بر در و دیوارش نچسبیده باشد. حتی شاید خانه و ساختمانی نباشد که مبتلا به مراجعه و تماس با صاحبان این نوع آگهی‌های چسبناک برای رفع گرفتگی لوله و یا تخلیه چاه منزل نشده باشد. 
البته نیاز به ذکر این نکته نیست که این نوع فرآورده‌های تبلیغاتی، تنها در کشورهایی مانند ایران که سایه کمرنگی از قوانین صنفی بر سر اتحادیه‌های اصناف سایه انداخته است قابل مشاهده و رویت می‌باشد. 
کلاهبردارانی که با شیوه‌های جدید هر روز پا به عرصه ظهور می‌گذارند و تا سازمانهای نظارتی و قانونی بخواهند مجال جولانی برای جلوگیری از فعالیت‌های اقتصادی این قبیل کلاهبرداران داشته باشند، بار خودشان را می‌بندند و روزی دیگر با شکلی جدید و شمایلی موجه‌تر دوباره ظاهر می‌شوند.

این روزها گرفتگی لوله‌های فاضلاب منازل اعم از سرویس‌های ظرفشویی و بهداشتی یا چاه آشپزخانه و دستشویی از جمله گرفتاری‌های طبیعی زندگی شمرده می‌شود که اگر برای رفع این مشکل، با یکی از شماره تماسهای مندرج روی این برچسب‌های تبلیغاتی تماس گرفته باشید بی شک با خاطره‌ای تلخ و ناباورانه ناشی از دریافت هزینه‌های نامعقول و یا خدمات ناقص وواجه شده‌ اید.
بیشتر صاحبان این آگهی‌ها افراد بی تخصص و ناکارآمد هستند که با تهیه یک دستگاه دریل مخصوص لوله بازکنی که میانگین قیمت آن در بازار امروز کمتر از صد هزار تومان است و تهیه چند متر فنر و ابزارهای ساده مخصوص تخلیه چاه، روزانه چند صد هزار تومان از این روش درآمد نادرست دارند.
بسیاری از آنها از گالن‌هایی حاوی مواد سیاه رنگی استفاده می‌کنند که اذعان دارند این ماده سیاه، بهترین نوع مایع قابل استفاده در رفع گرفتگی لوله‌های منازل و لوله بازکنی است و این درحالی است که طبق اعلام اتحادیه مربوطه استفاده از هرگونه مواد اسیدی برای رفع گرفتگی لوله‌ها، غیر مجاز و ممنوع است. 
تاکنون افراد بسیاری در تماس تلفنی با واحد نظرات مردمی از عملکرد صاحبان این چنین آگهی‌های لوله بازکنی و تخلیه چاه ،انتقاد و شکایت کرده‌اند.

 

روش کار کلاهبرداران
روش کار این افراد به این صورت است که پس از تماس تلفنی مردم با آنها و آمدن به محل، اعلام میکنند:

"سیستم لوله کشی منزل شما نقص فنی دارد و باید لوله کشی را عوض کنید، اما اگر بخواهید کمتر هزینه کنید، ما مواد مخصوصی داریم که از آنها همراه با فنر زدن استفاده می‌کنیم و تا چند سال دیگر با مشکل گرفتگی لوله‌های فاضلاب و تخلیه چاه مواجه نخواهید شد."


بدیهی است در این میان صاحب ملک برای رهایی از هزینه چند میلیونی ترمیم سیستم لوله کشی ساختمان و تعویض لوله‌ها، به تنها راه پیشنهاد شده این کلاه برداران رضایت می‌دهد. 
برخی از این افراد پس از چند بار فنر زدن به داخل لولههای گرفته شده، فاضلاب درون گالن‌های ۳ یا ۴ لیتری که همراه دارند و حاوی مواد سیاه رنگی است  را داخل لوله‌ها می‌ریزند و در مواردی نیز از صاحب واحد مسکونی تقاضای پودر شست و‌ شو می‌نمایند که در همین زمان کوتاه از فرصت استفاده کرده و لوازم قیمتی دم دستی را سرقت می‌کنند. 
این افراد ناکارآمد پس از اتمام کار که در اغلب موارد کمتر از یک ساعت طول می‌کشد برای هر گالن مواد ریخته شده مبلغی بین ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان و برای هر لوله ای که فنر زده‌ اند مبلغی بین ۲۵ تا ۴۰ هزار تومان از مالک ساختمان مطالبه می‌کنند. 
البته این افراد معمولاً کمتر از ۴ گالن استفاده نمی‌کنند و در موارد متعددی شاکیان اعلام داشته‌ اند تا ۱۴ و ۱۷ گالن هم استفاده کرده‌اند! 
حداقل قیمتی که این افراد برای رفع گرفتگی لوله‌ها مطالبه می‌کنند ۱۵۰ هزار تومان است که البته این رقم تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز دیده شده است. 

 

شکایت شاکیان 
خانم "لیلی ص" کارمند یک دستگاه دولتی اظهار می‌دارد: حدود ۲۰ روز پیش برای رفع گرفتگی لوله آشپزخانه و تخلیه چاه به یکی از این صاحبان لوله بازکنی و تخلیه چاه تماس گرفتم که پس از رفع گرفتگی لوله مبلغ ۱۹۰ هزار تومان دریافت کرد و این درحالی است که طبق قانون اتحادیه مربوطه نرخ این کار تنها ۲۰ هزار تومان بوده است. 

آقای "حسین م" نیز اظهار می‌دارد برای رفع گرفتگی لوله دستشویی با لوله بازکنی و تخلیه چاه تماس گرفتم که پس از انجام کار ۱۹۰ هزار تومان مطالبه کرد در حالی که در تماس با اتحادیه اعلام کردند نرخ مزبور باید۲۰ هزار تومان باشد. 

همچنین خانم "محبوبه م" اظهار می‌دارد: برای باز کردن گرفتگی لوله آشپزخانه منزلمان ۵ گالن ۳ لیتری مواد استفاده کرده و مبلغ ۱۳۵ هزار تومان دریافت کرده اند.

آقای "حمید ه " نیز با اعلام اینکه برای رفع گرفتگی لوله چاه آشپزخانه با یک لوله بازکنی و تخلیه چاه تماس داشته، اظهار می‌دارد: از ۴ گالن ۳ لیتری مواد که یکی از آنها حاوی آب بود استفاده شده و مبلغ ۱۵۰ هزار تومان اخذ شده است، در حالی که نرخ اتحادیه چیزی در حدود ۲۵ هزار تومان اعلام شده است. 
 

سخنان رئیس اتحادیه 
رئیس اتحادیه صنف تأسیسات مکانیک ساختمان مشهد با ابراز تأسف در پاسخ به موارد مطرح شده می‌گوید: در خصوص رفع گرفتگی لولههای فاضلاب و تخلیه چاه منازل فقط ۵ عضو مجاز اتحادیه مشهد هستند که زیر نظر این اتحادیه مشغول کار و فعالیت هستند و نرخنامه رسمی را رعایت می‌کنند که آگهی این افراد در رسانه‌ها با علامت ستاره مشکی رنگ که داخل آن نوشته شده «عضو مجاز اتحادیه» مشخص میباشد و تمام آگهی‌های لوله بازکنی و تخلیه چاه دیگر که فاقد علامت ستاره مشکی رنگ باشند غیرمجاز بوده و این اتحادیه نمی‌تواند پاسخگوی شاکیان و کلاهبرداری انجام شده باشد.

 

مجتبی کرمی در پاسخ به این سوال که اگر اتحادیه پاسخگوی این قبیل کلاهبرداری‌ها نیست پس چه مرجعی قابلیت رسیدگی به این نوع شکایات را دارد، می‌افزاید: ما بارها از طریق رسانه‌های مختلف اطلاع رسانی کرده‌ایم که شهروندان گرامی برای انجام امور گرفتگی لولههای فاضلاب منازل و تخلیه چاه فقط به اعضای مجاز این صنف مراجعه نمایند. 
وی یادآور می‌شود حتی جلسات متعددی با سازمانهای مختلف از قبیل حوزه معاونت پیشگیری از جرایم دادگستری، اداره تعزیرات و همچنین مجمع امور صنفی داشته ایم و طرح مشکل کرده ایم که در حال پیگیری است. 


وی با تأکید بر این نکته که هیچ شرکت لوله‌ بازکنی و تخلیه چاه مجاز به استفاده از مواد اسیدی و یا دیگر مواد برای رفع گرفتگی‌ لوله نیست به شهروندان هشدار می دهد: گاز حاصل از این مواد بشدت سمی و کشنده است و حتی در یک مورد منجر به مرگ یکی از مالکان ساختمان شده است. 
وی ادامه می‌دهد: روزانه ۱۵ مورد شکایت تلفنی داریم که از این تعداد، افراد کمی هستند که به اتحادیه مراجعه می‌کنند و طرح کتبی شکایت می‌نمایند. 
وی آمار شاکیان در این خصوص را از ابتدای سال جاری ۹۰ مورد ذکر کرده و می‌گوید: در یکی از این شکایتها مبلغ ۶۰۰ هزار تومان از مالک ساختمان اخذ شده است و در مورد دیگری که مربوط به ساختمان یک مؤسسه خیریه بوده، مبلغ ۱۵ میلیون ریال بابت رفع گرفتگی لوله فاضلاب دریافت شده است. 

 

رئیس اتحادیه تأسیسات مکانیک ساختمان مشهد که وظیفه نظارت بر «لوله بازکنی‌ و تخلیه چاههای مجاز» را بر عهده دارد، ضمن هشدار به شهروندان برای استفاده از خدمات اعضای مجاز این اتحادیه در جهت رفع مشکل لولههای منازل خود و تخلیه چاه خواست به برچسبهای تبلیغاتی نصب شده بر روی در و دیوارهای محدوده سکونت خود توجه نکرده و فقط برای رفع مشکل خود از طریق آگهی‌های مشخص شده با ستاره مشکی رنگ در مطبوعات اقدام به تخلیه چاه و یا لوله بازکنی نمایید.

به هر روی آنچنانکه مطرح است این مشکل در بسیاری از شهرهای کشور مشاهده میشود و بسیاری از افرادی که بدون نظارت نهادهای مسوول و به صورت غیر مجاز با استفاده از این شیوه و با سرکیسه کردن مردم به درآمدهای میلیونی میرسند لذا جا دارد تا مدیران و مسوولان امر نسبت به رفع این مشکل و کلاهبرداری که مورد اذعان مسوولان اتحادیه هم میباشد چاره اندیشی و با برطرف نمودن خلأهای موجود در قوانین نظارتی نسبت به این موضوع مهم اقدام نمایند.

 

منبع: پایگاه خبری قدس آنلاین