كول چاه و نكات مربوط به آن

كول چاه و نكات مربوط به آن

تعریف کول

به لوله‌های سیمانی بزرگ که در اطراف چاه قرار می‌دهند کول گفته می‌شود. هدف از کول و کول گذاری در هنگام حفاری چاههای آب و فاضلاب جلوگیری از ریزش خاک به درون چاه می‌باشد. استفاده از کول درون چاه‌ها بسیار مناسب است. استفاده از کول باعث جلوگیری از ریزش چاه و خاک می‌کند.

زمان ساخت اولین کول توسط انسان به درستی مشخص نیست. کول در طول هزاران سال به انواع و اشکال مختلف و جنسهای متفاوت وجود داشته است و در تاریخ همیشه تلویحا به آن اشاره شده است.

انواع کول

امروزه انواع مختلفی از کول در بازار وجود دارد. معمولا جنس کول از بتن بوده به دو صورت گرد (بنام میله) و بیضی (بنام انباری) مورد مصرف قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع کول با توجه به نوع چاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کول میله یا گرد :

کول گرد به قطرهای ۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ سانتی متر تولید میگردد که ارتفاع آن ۲۵ سانتی متر و قطر هر طرف بتنی آن ۵ سانتی متر است که هر ۴ قالب برابر یک متر میباشد که بنا به قطر میله چاه حفر شده توسط مقنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تقویت کول از تسمه‌های فنری عدل بندی استفاده می‌گردد. که در صورت ترک بر داشتن و آسیب دیدن کول در هنگام جابجایی و تخلیه با خاصیت فنری که تسمه دارد حالت هندسی کول تا زمان کارگزاری حفظ شود.

افراد زیادی تمایل دارند که از کولهای میلگرد دار به جای کولهای دارای تسمه استفاده کنند لیکن به دلیل آنکه قیمت میلگرد به روز و بسیار بالا میباشد مقرون به صرفه نیست. ضمن اینکه خمکاری میلگرد و بستن دو سر آن نیز برای قرار دادن در قالب کول زمان زیادی جهت تولید صرف می‌کند. بنابراین در کل تولید کول با میلگرد به صرفه نیست.

بارگیری کول

بارگیری کولها نیز خود نکته بسیار مهمی است. برای بارگیری کول به نکات زیر توجه کنید.

- کول میله ۷۰سانتی در هر خاور ۲۵ متر و نیسان ۱۰ متر قابل بارگیری است.
- کول میله ۶۰سانتی در هر خاور ۲۵ متر و در نیسان ۱۰متر قابل بارگیری است.

منبع: paytakhtco.tebyan.net