خودتان به سادگی چاه و لوله های فاضلاب تان را لایروبی کنید

خودتان به سادگی چاه و لوله های فاضلاب تان را لایروبی کنید

بارها مشاهده کرده اید که از سینک ظرفشویی آشپزخانه تان بوی بد فاضلاب به مشام میآید بویی شبیه تخم مرغ گندیده یا لاشه حیوان؛ و یا حتی از دستشوییها و حمام و درب چاههای حیاط یا زیرزمین خانه این بوی مشمئزکننده به مشام میرسد.

برای برطرف کردن آن آیا راه حلی وجود دارد؟ آیا نیاز به متخصص لایروبی میباشد؟ و درآخر آیا بدون استفاده از مواد شیمیایی میتوان این بوی بد فاضلاب را برطرف کرد؟

گاز فاضلاب

ما به شما میگوییم پاسخ تمامی سوالهای فوق مثبت بوده و راه حلهایی را که ما به شما خواهیم گفت بدون نیاز به متخصص و بدون لایروبی تخصصی و با کمترین دانش و حداقل تجهیزات که معمولا در تمامی خانهها یافت میشود، مشکل بوی بد چاه فاضلاب برطرف خواهد شد.

دلیل بوی بد فاضلاب

در ابتدا باید بگوییم که بوی بد فاضلاب به دلیل نشت گازهای بد بو و سمی از درون چاههای فاضلاب به محوطه خانه میباشد.

چاههای فاضلاب معمولا به جهت مواد مصرفی و شیمیایی تجمیع شده در آن، تولید گازهای سمی میکند که اصطلاحا به آنها گاز فاضلاب میگویند. این گازها بنا به مواد ترکیبی داخل چاه فاضلاب میتواند غلظت و درجه خفگی مختلفی داشته باشد.

سیفون لوله فاضلاب

سیفون نامناسب

اما از جمله دلایل اینکه این بو چگونه به بیرون از چاه فاضلاب و به محوطه داخلی خانه نشت میکند میتواند استاندارد نبود نصب لولههای فاضلاب باشد؛ بدین معناکه شترگلو یا سیفون قرارگرفته در ظرفشویی یا دستشویی یا حمام، استاندارد نبوده و فضای خالی برای نشت گاز در آن وجود دارد. بهمین دلیل در هنگام نصب سیفون باید دقت نمود که سیفون خریداری شده به گونه ای طراحی شده باشد که گلوی آن بطورکامل از آب پر شود و درزی برای نشت گاز وجود نداشته باشد.

راه حلهای لایروبی فاضلاب و رفع بوی بد فاضلاب

در ادامه چند راه حل ساده و با استفاده از مواد غیر شیمیایی برای برطرف کردن این بو و لایروبی چاه از گازهای سمی به شما یاد خواهیم داد.

اولین راه حل استفاده از آبلیمو و جوش شیرین، هردو به مقدار یک پیمانه میباشد. این دو را در یک کاسه ریخته و هم بزنید و سپس آن را بدرون لوله فاضلاب بریزید پس از مدتی کوتاه شیر آب سرد را باز کرده و اجازه دهید تا کمی آب درون چاه جاری شود. این کار را میتوانید چندبار تکرار کنید.

راه حل دیگر استفاده از محلول نمک و جوش شیرین درون یک کاسه آب جوش میباشد. پس از هم خوردن، محلول را درون چاه بریزید. این محلول یکی از بهترین ترکیبات برای ازبین بردن بوی بد فاضلاب میباشد و درعین حال بوی مطبوعی نیز برای انسان دارد.

یک راه حل دیگر نیز استفاده از سرکه و جوش شیرین میباشد که میتوانید این محلول را بدرون فاضلاب بریزید تا بوی بد آن برطرف شود.