چرخ چاه باعث نجات کارگر چاه‌کن شد

چرخ چاه باعث نجات کارگر چاه‌کن شد

در این حادثه یک کارگر حفر چاه که در حال حفاری چاه فاضلاب بود بر اثر ریزش دهانه چاه به داخل آن سقوط کرد و مصدوم شد. پس از رسیدن امدادگران و با استفاده از چرخ چاه از داخل چاه نجات یافت. یکی از علل نجات وی چرخ چاه بود. 

ساعت ۱۳ و ۱۹ دقیقه‌ی ظهر امروز ۴ فروردین ۱۳۹۵ در گزارشی به دام افتادن کارگر مقنی چاه بر اثر ریزش دیواره به سامانه ۱۲۵ آتش نشانی بجنورد اطلاع داده شد و امدادگران بلافاصله به محل حادثه حرکت کردند و پس از چند دقیقه با استفاده از چرخ چاه، کارگر چاه کن را نجات دادند.

فرمانده این عملیات در همین رابطه توضیح داد: این کارگر مقنی چاه که ۵۰ سال دارد هنگام کار و قرار دادن گلویی چاه با ریزش قسمتی از دیواره چاه مواجه شده بود که امدادگران حاضر در صحنه با بررسی وضعیت و با استفاده از چرخ چاه وی را نجات دادند.

ایشان ادامه داد: در این حادثه یکی از امدادگران ما با نفوذ به عمق چاه ۱۰ متری و بررسی وضعیت جسمانی کارگر چاه کن، با استفاده از چرخ چاه که بر روی دهانه مستقر بود موفق به خارج کردن مصدوم شد. او از چرخ چاه برای بالا کشیدن مصدوم استفاده کرد که این کار بسیار خوب و شایسته بود.

وی تصریح کرد: خوش بختانه کارگر حفر چاه در این حادثه زنده ماند و بعد از خارج کردن کارگر چاه کن مصدوم و با حضور همکاران اورژانس، کارگر چاه کن برای ادامه مداوا به مرکز درمانی انتقال یافت.

همچنین گفت: اگر چه امدادگران ما این کارگر حفر چاه را نجات دادند اما چرخ چاه در نجات وی تاثیر بسزایی داشت. اگر چرخ چاه وجود نداشت عملیات نجات کارگر چاه کن طولانی‌تر می‌شد. در واقع یکی از دلایل نجات کارگر چاه کن چرخ چاه بود. این چرخ چاه که برای عملیات حفر چاه نصب شده بود جان کارگر چاه کن را نجات داد.

وی افزود: این کارگر چاه کن بسیار خوش شانس بوده که با استفاده از چرخ چاه به سرعت از چاه خارج شد و نجات یافت. اگر چرخ چاه نبود کار ما کمی سختتر میشد. وجود چرخ چاه باعث تسریع در انجام عملیات شد.

منبع: سازمان آتش نشانی بجنورد