ایجاد چاه های جذبی برای جلوگیری از هدر رفت باران

ایجاد چاه های جذبی برای جلوگیری از هدر رفت باران

رئیس کمیته محیط زیست شورا پیشنهاد کرد: شهرداری مالکان را برای احداث ساختمان جدید مکلف به جداسازی چاه فاضلاب و چاه جذبی کند، یعنی با انجام این کار دیگر آب باران وارد چاههای فاضلاب نشده و با فاضلاب ترکیب نمیشود. با حفر چاه‌های جذبی از این پس آب باران وارد چاه جذبی میشوند. در این صورت دیگر نیاز به تخلیه چاه فوری نبوده و عمل تخلیه چاه به ندرت انجام خواهد شد.

محمد حقانی در یکصد و سیوسومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران به احداث شبکه سراسری فاضلاب در شهر تهران اشاره کرد و اظهار داشت: اجرای پروژه احداث شبکه فاضلاب شهر تهران از سال ۷۲ آغاز شده و تاکنون نزدیک به نیمی از آن به اجرا درآمده است. در این بین لازم است از شهرداری‌های مناطق که به انجام این پروژه کمک کرده‌اند، تشکر کنیم.

وی با اشاره به این‌که سازمان آب و فاضلاب نوعی سازمان زیست‌ محیطی است که در سلامت مردم نقش مهمی دارد، افزود: اگر متوسط بارندگی در شهر تهران را ۳۰۰ میلی‌متر فرض کنیم، با توجه به مساحت شهر تهران سالانه ۲۱۰ هزار متر مربع از پشت‌بام‌ها و ناودان‌ها باران وارد فاضلاب می‌شود که این امر باعث از بین رفتن آب باران و تولید بیشتر فاضلاب شده و دوره تخلیه چاه را کاهش میدهد.

عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با بیان این‌ که سالانه ۶۰ سانتی‌متر از ارتفاع آب سفره‌های زیرزمینی به دلیل برداشت‌های غیر معقول کاسته می‌شود و اگر این روند ادامه داشته باشد اثرات بسیار بدی در پی خواهد داشت، گفت: اگر آب باران وارد شبکه سراسری فاضلاب شود باعث پر شدن شبکه خواهد شد و شبکه فاضلاب را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد. از این رو پیشنهاد دارم که شهرداری مالکان را برای احداث ساختمان جدید مکلف به جداسازی چاه فاضلاب و چاه جذبی کند، یعنی با این کار آب باران وارد چاه‌های جذبی شوند و از این طریق از اتصال باران به شبکه فاضلاب جلوگیری کنند که این امر در جداسازی فاضلاب و آب باران کار بسیار مناسبی است. و هم حجم فاضلاب تولیدی را کاهش داده و باعث طولانیتر کردن دوره های تخلیه چاه می شود.

منبع: خبرگزاری مهر